flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Орджонікідзевський районний суд м. Харкова

«Медіавідкритість судів України-2019»

16 червня 2020, 10:32

    11 червня 2020 року  у режимі відеоконференції відбулася презентація дослідження «Медіавідкритість судів України: результати всеукраїнського опитування працівників і працівниць судів України, 2019 рік»,  у якій взяла участь помічник голови Дворічанського районного суду Харківської області С. Острянін.

    Дослідження підготовлено громадською організацією «Вектор прав людини»  у партнерстві з Радою суддів УкраїниНаціональною школою суддів України та Фондомімені Фрідріха Ебертав Україні. Загалом у опитуванні взяло участь 217 судів із 675 наявних на підконтрольній території України, що становить 32%. Серед них – Вищий антикорупційний суд України, 27 судів апеляційної ланки та 186 місцевих судів.
     «Медіавідкритість судів України» ― це щорічне дослідження, що третій рік поспіль проводиться громадською організацією «Вектор прав людини» в межах проєкту «Суд людською мовою». «Така системна звітність дозволяє нам побачити результати, яких ми досягли, проаналізувати прогрес у здійсненні комунікаційної роботи судами та визначити основні потреби судів для покращення такої роботи. Адже діяльність судів та судових органів неможлива в соціальному вакуумі, вони працюють із людьми та для людей, як і неможливим є розвиток суспільства поза інформаційним полем» — наголосив під час презентації Богдан Моніч, голова Ради суддів України. 
    Ознайомитись із звітом «Медіавідкритість судів України – 2019» можна тут: http://hrvector.org/zviti/20-06-01-media-courts-2019-web
 Переглянути запис презентації звіту «Медіавідкритість судів України – 2019» можна тут:https://youtu.be/socmHOZquAQ
Про важливість комунікаційної роботи судів та діяльність Національної школи суддів України з підготовки суддів та працівників/ць судів розповіла Оксана Шамрай, начальниця відділу Національної школи суддів України, членкиня Комітету із забезпечення зовнішньої комунікаційної політики НШСУ, координаторка навчальних курсів з питань комунікацій.
    Олена Давліканова, проєктна координаторка Представництва Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні, відзначила роль комунікаційної діяльності в утвердженні позитивного іміджу судової влади. Саме у співпраці із Представництвом Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні ГО «Вектор прав людини», проєкт «Суд людською мовою» у партнерстві з Радою суддів України розробили програму тренінгу «Комунікативні інструменти в роботі судів: діалог суду та громади». Лише в 2016–2018 рр. було проведено 15 таких тренінгів, в яких взяло участь 323 судів із 20 областей України, що становить 48% усіх судів України. В результаті, зокрема, було опубліковано унікальний практичний посібник «Як налагодити діалог суду та громади?»
    Сама презентація звіту «Медіавідкритість судів України-2019» відбувалась онлайн. Участь взяли 157 людей – представники/ці судів, органів судової влади та самоврядування, засобів масової інформації, громадянського середовища та інші.
Під час презентації було представлено основні дані, висновки та рекомендації із кожного розділу звіту. Звіт розкриває такі важливі аспекти комунікаційної діяльності судів як: організація роботи комунікаційної команди суду, вебсайт суду, присутність суду в соціальних мережах, трансляції судових процесів технічними засобами судів, організовані судом заходи та активності, приміщення суду, підвищення рівня компетенції.
    Дослідження продемонструвало позитивні тенденцій, наприклад, судами вживаються додаткові заходи для запровадження окремої посади прессекретаря, і це приносить успіхи. Щороку у звітах ми наголошуємо на важливості вирішення проблеми відсутності окремої посади прессекретаря у більшості судів.  У 2017 році лише 16% працівників/ць опитаних судів працювали на посаді прессекретаря за основним місцем роботи, інші поєднували дві посади, у 2019 – показник зріс до 31%. Все більше судів працює у соцмережах, зокрема у  Facebook  - 72% опитаних судів. Окрему увагу варто приділити судовим трансляціям. Проводиться значна просвітницька робота. Разом з тим зафіксовані моменти, які потрібно доопрацьовувати та можуть стати потенційними точками зросту.
    «Медіавідкритість судів України – 2019» – це не лише аналітичний документ, що дозволяє зрозуміти поточний стан справ та «місцезнаходження» окремого суду у загальній «картинці» комунікаційної діяльності судів. Це, зокрема, набір ідей та інструмент як зробити комунікаційну діяльність кращою» – акцентував увагу Назарій Боярський, співавтор звіту та член Правління ГО «Вектор прав людини».
    Валерія Рибак, співавторка звіту та директорка ГО «Вектор прав людини»,  зауважила, що презентація – це не завершення роботи. Надалі розпочнеться наступний етап – розповсюдження звіту та адвокація його рекомендацій на зустрічах із органами державної влади, міжнародними партнерами та іншими зацікавленими сторонами. Тож ГО «Вектор прав людини» запрошує усіх до співпраці.
    «Дослідження демонструє успішність співпраці судової влади та громадських організацій. Його результати — це важливий інструмент для захисту права на справедливий суд, підвищення та підтримання на належному рівні довіри до судочинства. Партнерство РСУ, НШСУ свідчить про готовність працювати спільно у цьому напрямку, підсилюючи можливості одне одного. Також самі суди можуть використовувати звіт у адвокаційних цілях, наприклад, для покращення ситуації з відсутністю окремої посади прессекретаря/ки, вебсайтами. Дані звіту використовують і наші закордонні партнери.» — зазначила Валерія Рибак.

Джерело:сайт ГО «Вектор прав людини» (http://hrvector.org/podiyi/20-06-12-media-p).